Opony zimowe, letnie i całoroczne

Obecnie w sprzedaży mamy 3 typy opon. Zimowe, letnie i całoroczne. Czym różnią się poszczególne typy opon i czy warto stosować opony zimowe oraz letnie w zależności od sezonu czy może lepiej jeździć na oponach całorocznych?

Opony letnie

Typowa opona letnia to opona, w której bieżnik występuje właściwie tylko po to by odprowadzać wodę. Powierzchnia styku opony z nawierzchnią jest niemal całkowicie płaska. Opona letnia "nie wgryza się" w nawierzchnie po której jedzie. To guma tej opony delikatnie odkształca się przy kontakcie z kamieniami asfaltu. Taka budowa zapewnia jej optymalną przyczepność. W warunkach suchych, najlepsza byłaby opona slick - bez bieżnika. Bieżnik służy jedynie oprowadzaniu wody.

Opona zimowa

Opona zimowa to opona wyposażona w tzw. lamelki, które wgryzają się w podłoże. Lamelki poprawiają - nieporównywalnie w stosunku do opony letniej - przyczepność na śniegu. Lamelki te jednak powodują pogorszenie przyczepności na suchym asfalcie. Jak można sobie to wyobrazić? Opona zamiast stykać się poprzez odkształcanie z asfaltem posiada mnóstwo małych wypustek, które powodują, że styk opony z asfaltem jest gorszy. Na suchym asfalcie, nawet przy temperaturze -20 lepiej powinna zachowywać się opona letnia niż zimowa. Opony zimowe stosujemy jednak po to, żeby w przypadku najazdu na śnieg nie stracić kontroli nad pojazdem.

Opony całoroczne

Opony te posiadają bieżnik podobny do opon zimowych, ale mniej agresywny. Niestety - przez to że posiadają lamelki - gorzej zachowują się na suchym asfalcie niż letnie. Przez mniej agresywny bieżnik również są gorsze na śniegu od "zimówek". Ich zaletą jest jedynie to, że nie musimy zmieniać opon z zimowych na letnie i odwrotnie. Przejeżdżając dużo kilometrów rocznie, takie opony nie muszą być jednak najbardziej opłacalne. Zużycie paliwa latem na oponach całorocznych jest wyższe niż na letnich.

Artykuły
Wiek opon - po ilu latach do kosza? Indeksy nośności opon Indeksy prędkości opon Wąskie czy szerokie? - jaka szerokość opon Rozmiar felg - jakie felgi wybrać? Opony zimowe, letnie i całoroczne